6. ЕКОЛОГІЧНА (ПРИРОДНО-ТЕХНОГЕННА) БЕЗПЕКА

6.1.         Екологічна безпека області (міста)

 Держуправлінням, на виконання п.7 окремого доручення Кабінету Міністрів України від 19.01.01. (протокол № 3 ) спільно з управлінням з питань надзвичайних ситуацій облдержадміністрації визначений перелік із 169 екологічно небезпечних об’єктів загальнодержавного та обласного значення, розташованих на території області, який затверджений заступником голови облдержадміністрації від 20.01.10, таб. 6.1.1. При цьому затверджені першочергові заходи, спрямовані на зменшення негативного впливу екологічно небезпечних об’єктів, розташованих на території області. Даний перелік та затверджені заходи направлені на адресу Мінекоресурсів України листом від 21.02.01 № 1-8-8/342/ для забезпечення функціонування єдиної державної системи запобігання та реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру.

 По території області проходять наступні магістральні газопроводи високого тиску, які відносяться до об’єктів підвищеної небезпеки загальнодержавного значення, з відгалуженням до АГРС (38 штук) населених пунктів області:

·        “Івацевичі-Долина II” (діаметр газопроводу Ду – 1200 мм, загальна довжина –168,7 км),

·         “Івацевичі-Долина III” (діаметр газопроводу Ду–1200 мм, загальна довжина –171,2 км),

·        “Дашава –Мінськ” (діаметр газопроводу Ду – 800 мм, загальна довжина –191,73 км),

·         “Турійськ –Рівне” (діаметр газопроводу Ду – 700 мм, загальна довжина –124,18 км)

 Дані об”єкти належать Дочірній компанії “Укртрансгаз” Національної акціонерної компанії (НАК) “Нафтогаз України” і експлуатуються Волинським лінійним виробничим управлінням магістральних газопроводів (ВЛВУМГ). Також, ВЛВУМГ експлуатуються автоматичні газонаповнювальні компресорні станції (АГНКС), які розташовані в містах Луцьк, Ковель, В-Волинський.

 На протязі 2001 року аварійних ситуацій при експлуатації даних об’єктів не встановлено.

 Луцька газонаповнююча станція (ГНС) ВАТ "Волиньгаз"; як об’єкт підвищеної небезпеки, розташована в межах житлової забудови м. Луцька. Виникнення надзвичайних ситуацій на даному об’єкті може призвести до значних матеріальних втрат та людських жертв. Згідно доручення заступника голови облдержадміністрації від 26.09.01 створена робоча комісія за участю зацікавлених сторін по розгляду питання винесення Луцької ГНС за межі м. Луцька.

 Екологічна обстановка в районі розташування авіаційно-технічної бази внаслідок забруднення підземних і грунтових вод нафтопродуктами та невжиття належних заходів щодо його ліквідації, залишається складною.
В 1997 році фахівцями датської компанії “Крюгер Консалт” встановлено, що 18000 м3 авіаційного пального, змішаного з грунтовими водами, знаходиться під землею на глибині 6-7 метрів. Ареал забруднення становить 43.9 га. в межах якого розташований густонаселений житловий район м. Луцька i сільськогосподарські угіддя Кiверцiвського району. Встановлено, що існує загроза забруднення нафтопродуктами р. Стир, нижче якої за течією розташована Рівненська АЕС.

 Практично з кінця 1997 року, МО України незадовільно ведуться роботи по ліквідації наслідків забруднення підземних водоносних горизонтів та створення системи спостережень в районі авіабази на прилеглій території.

 На протязі 2001року на вказаній території вдалося організувати роботи по спорудженню мережі моніторингу і додаткового вивчення забрудненої площі Роботи виконувалися ПНВП "Валдай", спільно з
АТ "Волиньводпроект" за рахунок коштів Міноборони України. Внаслідок проведених робіт була забезпечена топо-геодезична зйомка забрудненої території, споруджено 38 спостережних свердловин, які складають мережу моніторингу, а також пробурено 4 глибоких свердловини з метою додаткового вивчення забрудненої території. Загальна кошторисна вартість виконаних робіт 314.19 тис.грн. Вищевказані роботи дали можливість продовжити складання проекту організації та реалізації природоохоронних заходів в районі забруднення. Проте, подальше виконання даних робіт призупинено через відсутність фінансування.

 Держуправлінням екоресурсів в області в серпні 2001 року підготовлена інформація на засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій облдержадміністрації по питанню про стан ліквідації наслідків забруднення нафтопродуктами території в районі авіаційно-технічної бази в м. Луцьку.

 4 вересня 2001 року була проведена відомча нарада (Протокол №1) "Про передачу мережі спостережних свердловин в районі військової авіаційно-технічної бази Міноборони в м. Луцьку ДРПГ "Північгеологія" згідно листа заступника Міністра Мінекоресурсів України Лизуна С.О. від 14.08.2001 р. №6142/10/1-8.

 Рішенням наради дано завдання ПНВП "Валдай" в термін до 20 грудня 2001 року передати матеріали та спостережну мережу Рівненській
ГЕ ДРГП "Північгеологія" для подальшого ведення робіт по моніторингу.

Стан довкілля Волинського (Нововолинського) гірничодобувного району Львівсько-Волинського кам’яновугільного регіону залишається складним i згідно "Концепції поліпшення екологічного становища гірничодобувних регіонів України", відноситься до "суттєво погіршеного".

 Моніторинг довкілля на протязі всього періоду експлуатації шахт не проводився. Ситуація ускладнена тим, що на території Волинської області з 9 шахт, закриттю підлягають 6, в тому числі шахти №№ 2,3,4,6,7,8. В даний час експлуатуються шахти №1,5,9, "Бужанська". В той же час, кошти на проведення природоохоронних робіт, в тому числі на створення системи моніторингу, виділяються по залишковому принципу.

31 грудня 1999 року Волинська обласна державна адміністрація прийняла розпорядження № 827 "Про Програму перспективного розвитку вугільної промисловості області до 2010 року", згідно якої на охорону навколишнього природного середовища Нововолинського вугільного регіону було передбачено виділити 12403 тис. гривень. Станом на 01.01.2002 Львiвсько-Волинською ГРЕ виконані роботи по організації системи моніторингу шахт № 2,3,6,7, при цьому лише освоєно 2044 тис. грн.

 На териконах шахт м. Нововолинська накопичено понад 30 млн. тонн відходів вуглевидобутку. Дані терикони є потенційними забруднювачами природного середовища. Проводиться пониження території териконів шахт, які ліквідовані для подальшої рекультивації і висадки зелених насаджень. На виконання постанови кабінету Міністрів України від 03.08.1998 № 1216 проведена паспортизація місць видалення відходів (териконів).

 Відділом аналітконтролю та моніторингу Держуправління проводиться постійний контроль за якістю зворотних шахтних вод, які скидаються в р. Західний Буг.

Будівництво шахти №10 проводиться рядом будівельних організацій, в тому числі Нововолинським шахто-будівельним управлінням, ДВАТ “Червоноградське підприємство по будівництву об’єктів” (підпорядкованість ДВАТ “Укрзахідвуглебуд”), проте на даний час не визначене єдине гірниче підприємство, як єдиний організаційно відокремлений комплекс для видобутку корисних копалин, будівництва та експлуатації об’єктів. В зв’язку з виявленими порушеннями вимог природоохоронного законодавства, Держуправлінням видані відповідні приписи керівникам будівельних організацій, а також направлені відповідні листи від 12.02.01 № 1-8-9/271 в Департамент вугільної промисловості Мінпаливенерго України та в Мінекоресурсів України.

 Держуправління екоресурсів в області не погодило технічні умови щодо відновлення функціонування нафтопродуктопроводу Прикарпатського управління «Прикарпаттранснафтопродукт», який проходить по території області, по причині неотримання позитивного погодження Держуправлінням матеріалів щодо безпечної експлуатації нафтопродуктопроводу, а також через відсутність інформації про ліквідацію наслідків аварійних ситуацій, які відбулися в результаті пошкодження нафтопродуктопровіду в 1999-2000 роках. Не проведена рекультивація забруднених земель.

 Локачинське родовище природного газу, яке було розвідано в 70-80 роки, експлуатується Газопромисловим управлінням (ГПУ) “Львівгазвидобування” (м. Львів). Порушень норм екологічної безпеки при експлуатації родовища на протязі 2001 року не встановлено.

 На даний час, в області експлуатується 32 каналізаційних-очисних споруд (КОС) з випусками стічних вод у поверхневі водні об’єкти. Переважна більшість КОС, які побудовані в 70-х роках, технологічно і технічно застарілі, потребують капітального ремонту та реконструкції по причині закінчення амортизаційного терміну їх роботи.

 Особливо складна екологічна ситуація склалась у Маневицькій виправній колонії (ВК-42). Через відсутність коштів не вирішується питання будівництва КОС цієї установи, внаслідок чого забруднені стічні води в кількості понад 50 тис. м3 на рік, скидаються на прилеглу територію. Існуючі очисні споруди, які побудовані в 1961 році, внаслідок перевантаження вийшли із ладу. В установі відсутні власні кошти на продовження будівництва нових очисних споруд. Дане питання Держуправлінням неодноразово ставилось перед місцевими органами виконавчої влади, облдержадміністрацією, Департаментом по виконанню покарань України.

 Держуправлінням екоресурсів в області пред’явлена претензія установі ВК-42 на відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства, зумовлених забрудненням земельних ресурсів на суму 42,774 тис. гривень. Прийнято рішення господарського суду Волинської області від 22.08.01 про стягнення вищевказаної суми збитків з установи ВК-42.

 Протягом 2001 року Держуправлінням було перевірено роботу усіх
32-х КОС області з випуском стічних вод у водні об'єкти в т. ч. 2-х КОС із списку “100”. При цьому були відібрані проби води в 14-ти річках області з метою визначення впливу випусків КОС на їх санітарний стан. Погіршення санітарного стану поверхневих водойм не зафіксовано, також не зафіксовано фактів екстремального високого рівня забруднення водних об'єктів і джерел водопостачання.

 Завдяки оперативному та своєчасному реагуванню Держуправління, були здійснені невідкладні заходи по недопущенню забруднення р. Турія та збереженню активного мулу на очисних спорудах м. Ковель, внаслідок виникнення аварійної ситуації на напірних колекторах Ковельського УВКГ у вересні 2001 року.

 На території області розташовані ряд хімічно-небезпечних об’єктів, на яких використовуються сильно-діючі отруйні речовини (СДОР) – аміак, хлор. В минулому році Держуправлінням видано 16 дозволів на поводження з небезпечними хімічними речовинами та відходами, таб. 6.1.2.

 В ході проведених спільних перевірок встановлено, що на більшості об’єктів є в наявності документація, яка регламентує їх безпечну експлуатацію і відображає виникнення на ньому надзвичайних ситуацій, а також на даних об’єктах установлені локальні системи виявлення викидів (виливів) аміаку та хлору різних типів. Розроблені паспорти небезпечних об’єктів.

 В той же час, при перевірках об’єктів виявлено ряд порушень вимог природоохоронного законодавства та норм екологічної безпеки при експлуатації АХУ, в тому числі відсутні дозволи на зберігання та використання хімічно небезпечної речовини - аміаку у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.95 N 440..

 Питання стану Цивільної оборони і техногенної безпеки потенційно-небезпечних підприємств м'ясомолочної та переробної промисловості розглянуто на засіданні обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій облдержадміністрації (протокол №4 від 31.05.2001.

 Аварійних ситуацій при експлуатації даних об’єктів за період 2001 року не встановлено. Однак, на території області трапилась транспортно - залізнична (місцева) аварія, в результаті чого забруднена земельна ділянка площею 4000 м2 , таб. 6.1.3.

 На території області експлуатується понад 100 АЗС різних типів, в тому числі у м. Луцьку 53, які у відповідності з чинним законодавством, до об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку. Відсутні схеми розміщення АЗС в населених пунктах, з перспективою їх розвитку, які затверджені в установленому порядку.

 За порушення норм екологічної безпеки, Держуправлінням в 2001 році призупинена експлуатація 3 АЗС різних типів.

 Залишається складною екологічною проблемою питання знешкодження та утилізації небезпечних відходів, яких утворилося на території області понад 1600 тонн.

 В області щорічно утворюється понад 28 тис. штук відпрацьованих люмінесцентних ламп, більшість їх передаються для підприємству “Логос-Еко”, для подальшої передачі на демеркуризацію на ТзОВ “Микитинський ртутний комбінат”.

 Зібрані на протязі року управлінням з питань надзвичайних ситуацій облдержадміністрації відходи ртуті масою понад 112 кг відправлені на ТзОВ “Микитинський ртутний комбінат”.

 В області не вирішено питання знешкодження, з дотриманням норм екологічної безпеки, небезпечних відходів, які утворюються в процесі нагляду за пацієнтами в лікувальних закладах - анатомічних відходів людського походження.

 Практично не вирішується питання впровадження сучасної, екобезпечної технології компактування відходів гальванічного та фарбувального виробництв, що передбачено обласною програмою поводження з відходами на період до 2005 року. На території ВАТ “Ковельсільмаш” накопичено понад 60 тонн відходів гальванічного та фарбувального виробництв різних класів небезпеки.

 Залишається не вирішеним в Україні питання утилізації та знешкодження відходів розкладу змащуючо-охододжувальних рідин (ЗОР), які утворюються на ВАТ “Луцький підшипниковий з-д” у складі корпорації SKF (Швеція).

 На території області зберігається понад 516 тонн заборонених та непридатних пестицидів, які відносяться до небезпечних відходів різних класів небезпеки. Враховуючи актуальність вирішення питання централізованого зберігання небезпечних відходів, яка особливо загострилася в результаті реформування аграрного сектору, проведено перезатарювання і централізоване складування понад 260 тонн непридатних та заборонених пестицидів у 8-ми районах області. Кількість складів, де зберігаються непридатні та заборонені пестициди, скоротилася з 476 до 172, що зменшило ризик виникнення надзвичайних ситуацій при поводженні з даними небезпечними речовинами та відходами.

 В області функціонує 23 смiттезвалища на яких захоронються тверді побутові відходи, проте експлуатація більшості їх не відповідає вимогам природоохоронного законодавства та нормам екологічної безпеки. Критичний стан з експлуатацією сміттєзвалищ склався в містах Горохів, Ківерці, Любомль та в селищах Іваничі, Ратне, Стара Вижівка та ряді інших, де вони переповнені та експлуатуються з порушенням природоохоронних вимог.

 Будівництво полігонів для поховання ТПВ, що було передбачено обласною та місцевими програмами поводження з відходами на період до 2005 року, фінансувалося за рахунок обласного і державного фондів охорони навколишнього природного середовища та місцевих бюджетів.

 Комісією, яка створена у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2001 № 50 “Про затвердження загальних вимог до здійснення переробки, утилізації, знищення або подальшого використання вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції”, був складений акт від 10.10.2001 про необхідність знищення до 25 жовтня на заводі кормових добавок “Вентсанзавод” неякісної продукції – консерви “Говядина тушеная” в жерстяних банках по 525 грам в кількості 8949 штук по причині невідповідності ГОСТу 5284-84. Дана продукція знаходилась на таможньо-ліцензійному складі ЗАТ “Інтерпорт-Ковель” і належала підприємству “Укрметімпекс”. Вищевказана неякісна продукція була знешкоджена 25 та 26 жовтня 2001 року на заводі кормових добавок “Вентсанзавод” з дотриманням вимог чинного законодавства (акт від 26.10.2001).

 Спеціальною комісією, яка створена у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.04.2000 № 728 “Про затвердження Порядку вивезення за межі України або знищення неякісних та непридатних до споживання товарів (предметів) гуманітарної допомоги, на підставі відповідних документів: витяг з протоколу засідання комісії з питань гуманітарної допомоги від 07.12.00 № 26/ГЛ-7964, листа управління охорони здоров’я облдержадміністрації від 02.10.2000 № 1227/11, листа Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів у Волинській області від 04.10.00 № 527, листа Держуправління екоресурсів в області від 07.12.2000 № 3256, рішення Нововолинського міськвиконкому від 19.12.00 №3.31/55, згідно акту від 29.01.2001 року було проведено знищення неякісних медикаментів гуманітарної допомоги, яка надійшла з м. Грасу (Франція) в кількості 720 кг на території Нововолинського міського звалища.

 27.11.2001 відбулося засідання Громадської ради при Держуправлінні екоресурсів в області з питання звернення колективу Ковельського заводу кормових добавок “Вентсанзавод” щодо подальшої експлуатації підприємства в умовах запобігання виникнення епідемій ящуру і сибірки та забезпечення належного санітарного епідеміологічного стану на території області. По даному зверненню прийнято відповідне рішення Громадської ради, в тому числі звернутись до міністра Мінагрополітики Кириленка І.І. та державного секретаря МОЗ України Шевчука С.В. з проханням спільно з зацікавленими відомствами розробити відповідний загальнодержавний механізм утилізації трупів сільськогосподарських підприємств та тваринних решток, що залишаються при роботі м'ясопереробних підприємств.

 За 2001 рік в пунктах екологічного контролю на кордоні .було затримано 10 автомобілів, які ввозили в Україну з Польщі, Бельгії та Німеччини хімічні та хімічно – небезпечні речовини 6.1 класу безпеки без необхідних узгоджень ДАІ МВС України умов та режиму перевезення вищезазначених вантажів і без необхідних на це дозволів Мінекоресурсів України.

 Після представлення оформлених дозволів на перевезення вищезазначених вантажів затримані автомобілі, крім одного, були відправлені вантажоотримувачам. Затриманий автомобіль з хлороксидом фосфору, від якого відмовився отримувач (Харківський завод Хімреактивів НДК інституту Монокристал), знаходиться на автотерміналі шосе станції Ягодин.

 На протязі 2001 року при проведенні екологічного контролю підконтрольних вантажів в пунктах пропуску через державний кордон на залізничних станціях Ізов (Лудин) та Ковель за виявлені порушення перевезень було затримано 13 вагонів відповідно з толуолом, етилметкаптаном, ванадій-пентаксидом та перекисом водню, які ввозились в Україну з Німеччини, Голандії та Польщі, а також деревиною, яка вивозилась з України. Після оформлення дозволів, представлення необхідних документів та проведення попередньої оплати, затримані вагони були відправлені вантажоотримувачам.

 Не вирішено питання ліквідації базового складу для зберігання пестицидів та агрохімікатів, який належав районному об”єднанню “Сільгоспхімія” на території станції Рожище Львівської залізниці, що створює небезпеку для життя та здоров’я населення, яке проживає в районі розташування даного складу. З метою забезпечення норм екологічної безпеки, Держуправлінням відповідний виданий припис Рожищанській райдержадміністрації про ліквідацію вищевказаного складу на території станції Рожище Львівської залізниці в термін до 1.11.01. По даному факту поінформовано органи прокуратури.

 В результаті виникнення аварійної ситуації на ст. Сенкевичівка Рівненського відділку Львівської залізниці 27.10.2001 було пошкоджено цистерну з аміачною водою, в наслідок чого було забруднено 4000 м2. прилеглої до станції території. За дане порушення норм екологічної безпеки притягнений до адмінвідповідальності начальник залізничної станції, а також за збитки, які спричинені державі в результаті забруднення землі Держуправлінням виставлений позов Рівненській дирекції залізничних перевезень Львівської залізниці на суму 1970 гривень

 На вимогу Волинської міжрайонної природоохоронної прокуратури, в Ш кварталі 2001 року проведена перевірка дотримання норм екологічної безпеки та вимог природоохоронного законодавства на об’єктах, що становлять підвищену екологічну небезпеку загальнодержавного та обласного значення, розташованих на території області.
По виявленим порушенням чинного законодавства внесені відповідні приписи. Узагальнена інформація по проведених перевірках направлена в органи прокуратури області (лист від 21.09.01 № 1-12-8/1689).

6.1.1. Екологічна безпека оборонної діяльності

 Перевірками дотримання норм екологічної безпеки на військових об"єктах, які розміщені на території області, встановлено, що найбільш екологічну загрозу продовжує створювати осередок забруднення авіаційним паливом грунтів, грунтових та підземних вод в районі Луцької авіабази в/ч 42108 на площі біля 43 га.

 Рішенням Державної комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (протокол №4), затверджені заходи щодо ліквідації наслідків забруднення нафтопродуктами території в районі військової авіаційно-технічної бази Міноборони (м. Луцьк), згідно яких Мінекоресурсів України спільно з Волинською облдержадміністрацією необхідно забезпечити на вказаній території екологічний моніторинг.

 Держуправлінням екоресурсів в області в серпні 2001 року була підготовлена інформація на засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій облдержадміністрації по питанню про стан ліквідації наслідків забруднення нафтопродуктами території в районі авіаційно-технічної бази в м. Луцьку.

 На виконання розпорядження облдержадміністрації від 15.09.2000 №472 “Про обстеження екологічного стану колишніх військових об”єктів на території області”, комісією, яка створена на виконання даного розпорядження, визначено, що на території області було розташовано сім колишніх об’єктів військової частини 43195 Ракетних військ стратегічного призначення, які мали на озброєнні 1 шахтний (ШПК) та 6 наземних пускових комплексів на рідких компонентах ракетного палива. Дані об’єкти були розташовані біля наступних населених пунктах області: Війниця Локачинського району, Уляники Рожищенського району, Буяни Луцького району, Журавичі, Тростянець і Сокиричі Ківерцівського району та. м.Берестечко Горохівського району.

Комісія відмітила, що загрозу життю і здоров”ю населенню людей може становити шахтний пусковий комплекс (ШПК) біля с.Війниця Локачинського району. В акт прийому передачі військового містечка ТзОВ “Агрофірма Війниця” ШПУ не були включені і залишилися безгосподарними. Листом від 28.04.01 № 1.12/1113 Локачинською держадміністрацією було повідомлено управління з питань надзвичайних ситуацій облдержадміністрації, що силами В-Волинської дивізії з метою забезпечення норм екологічної безпеки вжито ряд заходів на території колишнього ШПК, в тому числі технологічні люки шахтних пускових установок (ШПУ) та підземного пункту управління закриті настилом із дерева.

 Про результати роботи комісії та вжиті заходи по дотриманню норм екологічної безпеки на території колишніх військових об”єктів військової частини 43195 Ракетних військ стратегічного призначення, Держуправлінням було повідомлено Держекоінспекцію Мінекоресурсів України (лист від 19.03.01 № 1-8-8/507).

 На Маневицькій виправній колонії (ВК-42) (Державний департамент по виконанню покарань), який віднесений до об”єктів підвищеної небезпеки обласного значення, склалась складна екологічна ситуація, викликана скидом забруднених неочищених стічних вод. Каналізаційні очисні споруди для очистки стоків цієї установи були побудовані в 1961 році. В даний час ці очисні споруди повністю замортизовані, технологічно застарілі, і не забезпечують нормативної очистки стічних вод, що призводить до забруднення природного середовища. Нові очисні споруди, передбачені проектом, розробленим в 1992 році, не побудовані через відсутність необхідних коштів. Внаслідок відсутності очисних споруд повної біологічної очистки, установою ВК-42 продовжується скид неочищених стічних вод на прилеглу територію в кількості понад 50000 м3/рік, що призводить до забруднення земельних ресурсів.

 В результаті вжитих заходів з боку Держуправління, в 2001 році з території в/ч А0208, яка розташована в межах житлової забудови м. Ковель, було відправлено на склади в/ч 5231 понад 3 тонни дихлоретану та залишки моноетаноламіну, термін використання яких закінчився. Дані речовини відносяться до сильнодіючих отруйних речовин.

 При перевірці інших військових частин, які розташовані на території області, суттєвих порушень норм екологічної безпеки не встановлено.

Таблиця 6.1.1. Перелік екологічно небезпечних об'єктів Таблиця 6.1.2. Інформація щодо кількості небезпечних хімічних речовин та відходів, на поводження з якими було видано дозволи Таблиця 6.1.3. Інформація щодо аварій, які виникли під час поводження з небезпечними хімічними речовинами та відходами