2.8     Території і об’єкти з особливим статусом охорони.

Станом на 01.01.2002 р. до складу природно-заповідного фонду області входить 14 заказників, 2 пам’ятки природи, 1 дендрологічний парк, 3 парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва  загальнодержавного значення.

До об’єктів місцевого значення входить 45 заказників, 39 пам’яток природи, 9 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва, 16 заповідних урочищ.

Всього мережа природно-заповідного фонду Київщини налічує 130 територій та об’єктів загальною площею 31147.8 га, що становить 1.2% площі території області .

Основні проблеми збереження та розвитку природно-заповідного фонду.

1. Винесення меж заповідних територій в натуру. Мережа природно-заповідного фонду області нараховує 130 територій та об’єктів, та лише приблизно 70% цих територій винесені в натуру (в основному це території, які знаходяться на землях державного лісового фонду), і тому виникає гостра необхідність щодо встановлення відповідності площ заповідних територій в натурі площам, які закріплені у відповідних нормативних актах. Так, наприклад, при реформуванні колективних сільськогосподарських підприємств заповідні об’єкти, які були передані колишнім КСП під охорону зараз передаються під охорону сільським, селищним та міським радам. При перевірках матеріалів державного земельного кадастру, планів формування сільських, селищних рад встановлюється, що дуже часто площа заповідних територій, що вказана в цих документах не відповідає тій площі, яка вказана в нормативних актах про їх оголошення.

2. Відсутність фінансування робіт щодо проведення наукових обстежень природних територій з метою їх подальшого заповідання, а також для проведення кадастру існуючих заповідних територій та об’єктів.

3. Відсутність методичних рекомендацій, затверджених Мінюстом, щодо розробки Положень про заказники, зокрема рекомендацій про встановлення заповідного режиму індивідуально для кожної категорії заказників. Це призводить до конфліктних ситуацій, особливо при розгляді прокуратурою правопорушень на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду.

Щодо перспективного розвитку природно-заповідного фонду Київщини Держуправлінням планується подальше надання статусу заповідних територіям, багатим на біорізноманіття, особливо водно-болотним заплавним ландшафтам.

 


 

 
Табл. 2.8.1. Використання природних ресурсів та здійснення природоохоронних і господарських заходів у межах територій і об’єктів природно-заповідного фонду в Київській області у 2001р.
Табл. 2.8.2. Динаміка природно-заповідного фонду Київської області